*
Atak bakterii w łódzkich kąpieliskach Dodane 2008-07-25 08.43 , komentarzy 39

Gronkowiec i bakterie E. coli - objawy i leczenie

Zaczęło się od gronkowców w Nowej Gdyni i Aquaparku Fala. Wczoraj MMka doniosła o bakteriach E. coli w Arturówku i na „Stawach Jana”. Czym są te niezwykle groźne bakterie?

Bakteria E. coli z niemieckich warzyw dotarła do Polski


Gronkowce
- bakterie te występują w jamie nosowo-gardłowej oraz na skórze ludzi i zwierząt. Gronkowce wytwarzają termoodporną enterotoksynę. Toksyna gronkowca jest bardzo odporna na działanie wysokiej temperatury.

Szacuje się, że 10 do 50% populacji ludzkiej stale lub okresowo jest nosicielami tych bakterii bez wystąpienia objawów chorobowych. Objawy zatrucia pokarmowego gronkowcem występują szybko po zakażeniu (1,6 godzin). Początkowo pojawiają się intensywne wymioty, bóle nadbrzusza, biegunka, osłabienie krążenia. Temperatura jest tylko nieznacznie podwyższona, może być też obniżona. Zatrucie szczepami gronkowca może spowodować zapaść i zagrożenie zgonem.

Przy zakażeniu wskutek bezpośredniego kontaktu (np. gdy bakteria jest w wodzie) S. aureus najczęściej powoduje zakażenia ropne skóry, tkanek podskórnych oraz tkanek miękkich, zakażenia układowe, zakażenia lub zatrucia związane z produkcją toksyn.

Gronkowce mogą być odporne na antybiotyki, dlatego coraz częściej poza antybiotykami w leczeniu zaburzeń relacji "gronkowce-człowiek" stosuje się metody alternatywne, probiotyki, barwniki roślinne, immunostymulacje itp. Niestety nie istnieje jeszcze bezpieczna specyficzna szczepionka przeciwgronkowcowa.

Escherichia coli inaczej Pałeczka okrężnicy potocznie nazywana bakterią koli - pod tą nazwą kryje się prawie 200 różnych bakterii należących do tego samego gatunku. Wchodzą one w skład fizjologicznej flory bakteryjnej jelita grubego człowieka oraz zwierząt stałocieplnych. Obecność E. coli w wodach powierzchniowych jest często stosowanym wskaźnikiem ich zanieczyszczenia.

Bakterie E. coli, które są nieszkodliwe w jelicie, mogą powodować schorzenia innych układów. Są najczęstszą przyczyną zakażeń (60-80%) dróg moczowych. Są też drugim czynnikiem etiologicznym zapalenia opon mózgowych u noworodków. Niektóre szczepy E.coli produkujące egzotoksynę. Czasem powodują zatrucia pokarmowe, najczęściej spowodowane spożyciem zakażonego pokarmu.

Przebieg schorzenia ma różne nasilenie, czasem może być bardzo groźne, ale w większości objawy nie jest ciężkie. Sporadycznie zdarzają się ostre schorzenia żołądka i jelit, występujące w krótkim czasie po spożyciu pokarmów lub wody zakażonych drobnoustrojami lub ich jadami.

Do głównych objawów należą: biegunka, bóle brzucha, nudności, wymioty, bóle i zawroty głowy, niekiedy gorączka, ogólne osłabienie, objawy odwodnienia. Rozwój bakterii E. coli w przewodzie pokarmowym powoduje ciężkie schorzenia - zapalenia otrzewnej. E.coli jest najczęstszą pałeczką Gramm (-) powodującą sepsę.

Do walki z bakteriami E.coli oraz do wzmacniania organizmu i działania przeciwzapalnego stosuje się głównie antybiotyki.Informacje o Konkursach MMŁódź!!!!
Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz nadsyłania zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich eMeMki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje Miasto.

X

Miejsce
w rankingu
Grettchen

- Mam gładką skórę ciepłą, miękką, Stworzoną dla dotyku Mam czerwone usta pragnące pocałunków Jestem kobietą niedokończoną częścią Czekającą na słowo by stać się -

Autor ostatnio dodał:

Komentarze

vvampirek vvampirek
Gronkowiec i bakterie E. coli - objawy i leczenie 2008-07-25 21.23

Gretchen , jesteś niesamowita. Jak możesz pisać tak rzeczowo i tak spokojnie o takich paskudztwach :) Dużo się dowiedziałem przy okazji tych odwiedzin, ale pewnie i tak nie zapamiętam. Może i lepiej? Żebym jakiegoś natręctwa nie dostał, czy fobii.

chasiek chasiek
Nie jem juz nic! 2008-07-26 10.55

Ochydztwo, bleeeeeeeeeeeeee
Dobrze ze to w Łodzi.

Mickey Mousoleum Mickey Mousoleum
. 2008-11-27 20.53

strzeżmy się!

tor_zirael tor_zirael
E. coli 2009-04-15 20.04

Jedno jest pewne: Coca-"coli" już nie ruszę:P

onik onik
Bakterie:(:( 2009-06-09 15.55

No to prezent na wakacje mamy!!!!!!

Szwedziocha Szwedziocha
:( 2009-06-21 11.11

moj lekarz mi powiedził , że moje przewlekłe anginy też mogą miec konsekwe3ncje takie jak sepsa:(

berger.m berger.m
Higiena na basenach 2009-06-22 16.46

Takie sytuacje będą powtarzały się często, jeśli baseny nie zaczną wyrywkowo kontrolować, czy ludzie pod prysznicami się myją...

Mick Mick
Jakie szczęście, 2009-12-16 13.15

że nie nauczyłem się pływać!

A-B W Gość
~A-B W
Bakteria E.Coli :/ 2010-03-15 22.56

Witam
my mamy z mężem w domu w wodzie tą bakterie i jeszcze na dodatek karmie Naszą córeczkę piersią czy jest jakiekolwiek niebezpieczeństwo ?

jok Gość
~jok
e.coli 2010-03-17 15.45

ale w coca coli ich niema przecierz one są na zwierzętach i w wodzie

masaż Gość
~masaż
E.coli 2010-05-29 18.49

Te bakterie to tak zwane przetrwalniki czyli ze giną dopiero w temp.65stopni C i jeśli puszka coca-coli nie będzie przed napełnieniem zdezynfekowana to możesz z coca-coli mieć E.COLI.A nosicielem jest każdy z nas.Jeśli cię to interesuje to poczytaj sobie o higienie i systemie HACCP.

ja Gość
~ja
czy mozna myc naczynia taka woda 2010-06-21 20.31

dzwonilem do wszystkich sanitarnych w polsce i o godzinie 20 nikt nigdzie nieodbiera co za patalactwo nawet niema gdzie sie o proste sprawy zapytac wszedzie pisze 24h pod telefonem alarmowym odpowiedz niema takiego numeru to sie nazywa sanepid

Martaa Gość
~Martaa
Łoo ja się booje 2010-07-08 16.18

Ja się boje, bo dziś się kąpałam w jeziorze gdzie panuje ta cała "kola"...teraz juz się tam kąpać nie będę

Kaś Gość
~Kaś
z ortografią na pieńku 2010-07-18 18.05

kompieliskach?! kĄpieliskach droga Grettchen.

ewa Gość
~ewa
pomocy 2010-07-23 16.07

mam sześcio miesięczne dziecko właśnie się dowiedziałam ze w wodzie sa te bakterie tą wodą zalewałam zawsze kaszki dla malego on ma jakąś wysypkę to może być przez to????:(

Konrad Ciężki Konrad Ciężki
pomocy 2010-07-23 16.55

Proszę skontaktować się z lekarzem w tej sprawie. Skoro wysypka to z dermatologiem. My nie jesteśmy medykami, więc nasze rady mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc.

czytelniczka Gość
~czytelniczka
Ortografia w necie to też istotna sprawa!! 2010-07-23 17.52

Zalecam osobie , która pisała tę informację, aby korzystała ze słownika ortograficznego, bo kąpiemy się, a nie kompiemy i mamy jednocześnie kąpieliska a nie inaczej! Pozdrawiam!

<M> Gość
~<M>
Masakrejszyn... 2010-07-23 21.08

Kurcze, jestem w 4 miesiącu ciąży i mimo, że nie piję wody z kranu to się w niej bardzo często myje i dzisiaj okazało się, że woda w mojej miejscowości jest zarażona bakterią coli.. A wiadomo w takie upały się myłam w prawie, że zimnej wodzie, a bakterie giną dopiero w 60 stopniach...

Alla Gość
~Alla
cola 2010-07-31 13.06

Przepraszam bardzo ,alle czy po zagotowaniu wody z bakterią coli jest ona zdatna do spożycia ??

mjasnosz Gość
~mjasnosz
na plaży 2010-07-31 18.01

w świnoujściu jest zakaz kąpieli przez tą bakterie. oczywiście o zakazie poinfomowali nas dopiero po 3-godzinnym pobycie na plaży

Iga Gość
~Iga
Brudna kąpiel 2010-08-07 17.38

Mój syn po wyjściu z morza w Międzyzdrojach dostał uczulenia na całym ciele, wysypka po około 1 godz. znikła , nie byłam pewna czy to z powodu kontaktu z brudną woda ale na następny dzień sytuacja się powtórzyła.Czy powodem mogła być bakteria coli z której to powodu zamknięto dzisiaj kąpielisko w Międzyzdrojach?

miśka38 Gość
~miśka38
E.coli w oku 2010-09-19 22.19

Moja znajoma od około miesiąca boryka się z tym problemem:(
Ta nieszczęsna bakteria zagnieździła się w oku i w żaden sposób nie można jej przegonić.Chyba uodporniła się na leki.
Co robić ?Okulista rozkłada ręce.

proszę o pomoc Gość
~proszę o pomoc
escherichia coli 2010-10-17 11.02

Mieszkałam w hotelu z koleżanką,która (okazało się po pobycie)jest zakażona bakterią escherichia coli - jej stan jest średnio ciężki,gdyż była 2 tygodnie po operacji nowotworu. Mam pytanie czy istnieje możliwość,że i ja się od niej zaraziłam tą bakterią. Badanie moczu wykazuje liczne bakterie,mam dosłownie co 5-10 dni infekcję układu moczowego. Zaczynam się martwić tą sytuacją. Lekarz rodzinny nię skomentował tych wyników - mam wrażenie,że zlekceważył moje wyniki. Co mam robić dalej? Proszę o pomoc.

S.O.S Gość
~S.O.S
E-coli 2010-10-27 12.11

Doskonale Cie rozumiem gdyz tez lecze sie juz dluzszy czas antybiotykami ktore nie skutkuja...:( nie wiem co mam robic? prosze o pomoc,jestem zdesperowana a lekarz nie bardzo sie tym przejmuje :(

mati Gość
~mati
gromkowiec 2010-11-23 21.15

mnie raz tak bolał brzuch bo brałem antybiotyk na gromkowca czy to jest ot tego co?

Dodaj swój komentarz: