*
Kartka z kalendarza... Dodane 2008-12-10 09.30 , komentarzy 0

10 grudnia - Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka oraz Dzień Ochrony Praw Dziecka

10 grudnia cały świat obchodzi Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, tego dnia również świętujemy Dzień Ochrony Praw Dziecka.60 lat temu, 10 grudnia 1948 roku w paryskim Palais de Chaillot, Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło Powszechną Deklarację Praw Człowieka - dokument stanowiący jedno z największych osiągnięć tej organizacji.

W stworzeniu tekstu Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka wzięła udział komisja w składzie: Eleonora Roosevelt (USA), Rene Cassin (Francja), Charles Malik (Liban), Peng Chung Chang (Chiny), Herman Santa Cruz (Chile), Aleksander Bogomołow i Aleksiej Pawłow (Rosja), Lord Dukeston i Geoffrey Wilson (Wlk.Brytania), William Hodgson (Australia) i John Humphrey (Kanada).

Komisja Praw Człowieka ONZ każdego roku obraduje w Genewie, przez 6 tygodni. Na każdym posiedzeniu Komisji reprezentowane są 53 kraje ze wszystkich regionów świata.

Powszechna Deklaracja Praw Człowieka składa się z 30 artykułów. W tym dokumencie jest mowa o prawie człowieka do życia, wolności, bezpieczeństwa osobistego i nauki, także o prawie wolności myśli, sumienia i wyznania; prawie wolności opinii i jej wyrażania; prawie ubiegania się o azyl i korzystania z niego w innym kraju w razie prześladowania. Deklaracja zawiera również zakazy: zastraszania, torturowania i stosowania niewolnictwa oraz kładzie nacisk na prawo każdego człowieka do życia w godziwych warunkach materialnych.

Natomiast Konwencja Praw Dziecka uchwalona została przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1989 roku. Dokument ten do września 1997 roku ratyfikowało 183 krajów.

Umowę dotyczących praw dziecka ratyfikowała największa liczba państw na świecie.
Polska była krajem, który jako pierwszy wystąpił z inicjatywą zawarcia międzynarodowej umowy na dotyczącej praw dziecka.

Łódzka Grupa Amnesty International zaprasza na happening z okazji 60 rocznicy uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.


MM Łódź patronuje:


MMŁódź poleca:


Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz nadsyłania zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich eMeMki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje Miasto.

X

Miejsce
w rankingu
Grettchen

- Mam gładką skórę ciepłą, miękką, Stworzoną dla dotyku Mam czerwone usta pragnące pocałunków Jestem kobietą niedokończoną częścią Czekającą na słowo by stać się -

Autor ostatnio dodał:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!
Dodaj swój komentarz: