*
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Łodzi Dodane 2009-01-14 13.35 , komentarzy 11

Praca w MPK - spotkanie z przyszłymi tramwajarzami

zobacz na mapie 51.7747192382812,19.4964828491211

Dziś, po godz. 11 na pętli Radiostacja-Narutowicza, w tramwaju z napisem L, rozpoczęło się spotkanie dotyczące kursu przygotowawczego na kierowców tramwajów.

Duże zainteresowanie tym zawodem oraz przejścia na emeryturę wysłużonych motorniczych spowodowało, że w 2008 roku MPK zaczęło organizować szkolenia przygotowawcze dla przyszłych kierowców.

Kurs trwa około trzech miesięcy. Składa się na niego dziesięć godzin teorii oraz minimum sześćdziesiąt godzin jazdy. Instruktorzy uczą kursantów nie tylko w jaki sposób mają obsługiwać pojazd, lecz także innych, przydatnych w praktyce, rzeczy.

- Największy problem jest z nauką odpowiedniego zachowania w stosunku do pasażerów - opowiada Stanisław Maciejewski, motorniczy z wieloletnim stażem. - Instruktorzy kładą też nacisk na to, by kierowcy tramwajów sami potrafili zdiagnozować usterkę nie czekając na mechaników, by  jak najszybciej usunęli pojazd nie tamując ruchu. Tramwajem nie da się zjechać na pobocze, dlatego muszą nauczyć się, co zrobić i gdzie zjechać - dodaje.

Obecnie prowadzone jest czwarte tego typu szkolenie. Biorą w nim udział dwadzieścia trzy osoby, w tym dwie kobiety.

W dzisiejszym spotkaniu informującym o kursie uczestniczyli także przyszli tramwajarze, w tym obie panie. Zapytani o powód wyboru zawodu kursanci opowiadali: stabilizacja, opieka socjalna, a także spełnienie marzeń - zawsze chciałem/am być kierowcą.

Obecnie kierowca tramwaju na początek ma zagwarantowane około 2 tys. złotych netto. Praca wiąże się także z szeroko zakrojoną opieką socjalną, wszelkimi dodatkami, a także wczasami.

Do tej pory w kursach brało udział sześćdziesiąt osób, w tym dwanaście pań. Być może wynika to z tego, że, jak jedna z kursantek powiedziała, mogą w MPK pracować także kobiety mające małe dzieci. Jak mówi Stanisław Maciejewski, wszyscy, którzy ukończyli kurs znaleźli zatrudnienie w firmie.

Zainteresowanie szkoleniem oraz późniejsza pracą w MPK jest duże. Obecnie w dziale kadr znajduje się około osiemdziesięciu podań. Kierownictwo firmy postanowiło wyjść na przeciw temu zapotrzebowaniu. Przeszkolono już kolejnych instruktorów. Dzięki temu w niedługim czasie, w następnych kursach będzie mogło brać udział nawet po czterdziestu kandydatów.

Oby z nowymi motorniczymi przyszła nowa, świeża jakość, dzięki czemu my, pasażerowie, będziemy mogli trochę mniej narzekać na naszego miejskiego przewoźnika.

MM Łódź zaprasza:
MM Łódź patronuje:


MMŁódź poleca:


Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz nadsyłania zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich eMeMki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje Miasto.

X

Miejsce
w rankingu
Marcin Bałczewski

już nie tu, gdzie indziej www.plasterlodzki.pl i www.forum-kultury.pl

Autor ostatnio dodał:

Komentarze

ajot ajot
moja propozycja 2009-01-14 17.06

kursy kultury osobistej dla tramwajarzy

Arcadious Arcadious
I.. 2009-01-14 17.29

.. higieny osobistej dla kontrolerów

Marcin Bałczewski Marcin Bałczewski
ee tam 2009-01-15 00.52

no co wy na MPK narzekacie?

ancka ancka
Myślę, że kursy kultury 2009-01-15 09.27

przydałby się i niektórym motorniczym, i niektórym kontrolerom i niektórym pasażerom;-)

Jaco Gość
~Jaco
kiszka 2010-07-16 12.14

A ja powiem narzekacie narzekacie a jak nie ma się czym przemieszczać po mieście to larum podnosicie a sami siądzie za kierownikiem w tramwaju lub w autobusie przy takich temperaturach to zobaczycie jak jest ciekawie biorąc pod uwagę że 92% nie posiada klimatyzacji pozdro

Sławek Kopi Gość
~Sławek Kopi
Ja tam lubie MKP Łódź 2011-02-27 16.31

Mi osobiście bardzo dobrze podróżuję się MPK

Anna Wójcik Anna Wójcik
Kulturalna rozmowa 2011-02-27 18.07

@Sławek Kopi proszę nie używać wulgarnych słów, bo wpisy będą usuwane przez redakcję.

sas Gość
~sas
Taaaak a jak składa się skargę na rozkład 2012-03-25 18.54

to słyszymy "brak obsady i chętnych do pracy".
Pierniczenie w bambus....

adam10 Gość
~adam10
wandalizm 2012-07-07 20.46

wszyscy stękamy na mpk, ale nie widzimy co się dzieje w tramwajach i autobusach jak są niszczone przez wandali a my patrzymy i jestesmy obojętni bo to nie moje.Gdy brakuje w roskładzie autobusu lub tramwaju bo zjechał zdewastowany to podnosimy głosy

Iwan Gość
~Iwan
A ja życzę ..... 2012-09-05 16.41

..... tym , co tak utyskują na prowadzących , by w ich dniu w pracy również przeszkadzało im tysiące analfabetów nie potrafiących czytać rozkładów i banda nic nie robiących sobie z jakichkolwiek przepisów idiotów , którzy najczęściej dodatkowo obciążeni są daltonizmem i egoizmem. Życzę Wam miłej i spokojnej wówczas pracy :)))

hejterka Gość
~hejterka
moja propozycja 2012-09-05 16.52

dla ajot odrobina rozwagi, rozumu i myślenia, podobnie dla ancka
Narzekacie na brak kultury prowadzących pojazdy MPK, a popatrzcie na siebie i ludzi wokół was, na innych użytkowników dróg
proponuje zasiąść za kierownicą autobusu na jeden dzień i zobaczyć, czy w pewnych sytuacjach nie puszczą wam nerwy, kiedy piesi chodzą jakby przepisy ruchu drogowego ich nie dotyczyły, taksówkarze jeżdżą jakby ulice należały tylko do nich a kierujący samochodami mają generalnie w zadzie innych użytkowników dróg i przepisy
a więc najpierw popatrz na siebie potem krytykuj innych, bo tory tramwajowe nie są miejscem postoju dla samochodów, przystanki autobusowe również, światła jak działają każdy wie od przedszkola ale z wiekiem ta wiedza jakby wam ucieka z głowy, do przechodzenia przez jezdnię służą pasy... mogę tak wyliczać i wyliczać- zasada numer jeden głowa powinna pracować, ale niektórzy mają ją tylko po to by nosić włosy lub świecić łysiną, a winę za wszystko trzeba zwalić na innych

Dodaj swój komentarz: