*
W Łodzi przybywa punktów, gdzie można oddać elektrośmieci Dodane 2009-02-24 09.01 , komentarzy 1

Gdzie wyrzucić stary telewizor, pralkę, lodówkę?

Kupując nowy sprzęt elektroniczny najczęściej nie zastanawiamy się co zrobimy ze starym. Wyrzucić do śmieci? To nie taka prosta sprawa.

Znak przekreślonego kontenera na śmieci zamieszczony na urządzeniach elektrycznych i elektronicznych informuje o tym, że nie wolno ich wyrzucać do śmietnika.

Elektroniczny sprzęt wyrzucany do śmietnika stwarza duże zagrożenie dla ludzi, jak i dla środowiska. Przykładowo związki bromu zawarte stosowane w sprzęcie komputerowym po przeniknięciu do środowiska powodują u ludzi i zwierząt schorzenia układu rozrodczego oraz problemy neurologiczne, Freon najczęściej stosowany do chłodzenia w takich urządzeniach jak lodówki, klimatyzatory i komputery (tu też producenci stosują ten gaz do układu chłodzącego procesory), jest szczególnie szkodliwy dla środowiska, przedostając sie do atmosfery przyczynia się do powiększania dziury ozonowej. Szkodliwych substancji zawartych w sprzęcie elektronicznym jest naprawdę wiele, cała gama pierwiastków, w tym również promieniotwórczych. Warto więc oddać zużyte elektrośmieci do specjalnego punktu zbiórki.

Sprzęt oddany do punktu zbiórki przekazywany jest dalej do demontażu a następnie do przetworzenia. Ma to na celu zapobieganie przedostania się do środowiska szkodliwych substancji. Z kolei, odzysk surowców i wykorzystanie ich do produkcji nowych urządzeń, zdecydowanie zmniejsza stopień wykorzystania zasobów naturalnych, jak również przyczynia się do obniżenia kosztów technologicznych.

Obecnie w Łodzi działa sześć punktów zbiórki eletrośmieci, dwa punkty stałe oraz cztery czasowe, do których można bezpłatnie oddawać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny.

STAŁE PUNKTY zbierania

- ul. Pryncypalna 132/134 Codziennie, całą dobę tel. 042 653 2000

- ul. Swojska 4 od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 15:30 tel. 042 651 25 16

CZASOWE PUNKTY zbierania (Czynne w SOBOTY z wyjątkiem świąt)

- Dzielnica Bałuty teren targowiska u zbiegu ulic Obrońców Westerplatte i Organizacji WiN Pierwsza sobota miesiąca w godz. 10-15

- Dzielnica Górna łopatka parkingowa u zbiegu ulic Rogozińskiego i Komfortowej (pomiędzy posesjami Cieszyńska 49 i Rogozińskiego 14) Druga sobota miesiąca w godz. 10-15

- Dzielnica Polesie przy parkingu w szczycie bloku ul. Górna 45 Trzecia sobota miesiąca w godz. 10-15

- Dzielnica Widzew przy siedzibie Spółdzielni Mieszkaniowej im. Stefana Batorego, ul. Bartoka 67 Czwarta sobota miesiąca w godz. 10-15

Więcej informacji możemy znaleźć na stronie www.elektrosmieci.pl

Dostępna są też bezpłatna infolinia 0 800 000 080 oraz Zielona Linia 042 638 5000, gdzie można uzyskać aktualne informacje o punktach zbierania oraz na temat elektrośmieci.

Za wyrzucanie zużytego sprzętu elektronicznego lub AGD do śmietnika grozi kara do 5 tys zł.


MM Łódź patronuje:


MMŁódź poleca:


Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz nadsyłania zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich eMeMki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje Miasto.


X

Miejsce
w rankingu
Tomek

brak opisu

Autor ostatnio dodał:

Komentarze

ash877 Gość
~ash877
stare telewizory 2012-07-31 22.00

Witam, gdzie w okolicach Rybnika, Wodzisławia, Raciborza można zawieźć stare telewizory, radio i magnetowid ?

Dodaj swój komentarz: