*
Nowe przepisy Dodane 2009-04-12 11.20 , komentarzy 6

Odzyskaj pieniądze ze starej książeczki mieszkaniowej

Od 1 kwietnia ci, którzy posiadają stare książeczki mieszkaniowe PKO BP mogą łatwiej odzyskać swoje zablokowane oszczędności. Wystarczy na przykład wymienić okna.

Aby otrzymać wkład i premię gwarancyjną nie trzeba już udowadniać zakupu mieszkania czy budowy domu. Wystarczy przeprowadzić remont, a później zgłosić się do oddziału PKO BP po pieniądze.

Prawo do premii gwarancyjnej mają posiadacze książeczek mieszkaniowych wystawionych najpóźniej 23 października 1990 roku. Wniosek o likwidację książeczki i wypłatę premii gwarancyjnej składamy w oddziale PKO BP, który prowadzi rachunek książeczki mieszkaniowej lub w oddziale banku, w którym książeczka została założona.

Wcześniej jednak trzeba przeprowadzić remont domu lub mieszkania

Zdążyć przed 90 dniem

Na złożenie wniosku o likwidację książeczki jej właściciel ma 90 dni od chwili podpisania aktu notarialnego czy innej czynności uprawniającej do wypłacenia premii. Ponadto musi dołączyć dokumenty, których życzy sobie bank, np. zaświadczenia o zaawansowaniu robót. W przypadku remontu potrzebne będą faktury na materiały lub usługi wystawione na właściciela książeczki mieszkaniowej.

Jeśli któregoś dokumentu brakuje, bank wyznacza dodatkowy 30-dniowy termin na jego uzupełnienie. Wcześniej można zgłosić się do banku z prośbą o wyliczenie premii.
Potrzebny jest do tego dowód osobisty i książeczka mieszkaniowa. Pierwsze wyliczenie premii jest bezpłatne, każde następne kosztuje 25 zł.

Średnia wypłata premii gwarancyjnej to 6 tys. zł.

Wystarczy wymienić okna

Od 1 kwietnia dodatkowe pieniądze w formie premii należą się właścicielowi książeczki, który wymieni okna, instalację elektryczną lub gazową. Ulga będzie przysługiwała, gdy remont dotyczy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, do którego właściciel książeczki ma tytuł własności lub prawo spółdzielcze.

Oznacza to, że takiej możliwości nie będą mieć najemcy. Prawo do premii gwarancyjnej uzyskają także ci, którzy przekształcają mieszkania własnościowe w odrębną własność. Środki z książeczki będzie można wykorzystać również jako wkład własny przy kredycie mieszkaniowym.

Ci, którzy zdecydują się na remont, nie od razu dostaną pieniądze z książeczki
Wypłaty premii przy remontach będą rozłożone na lata zgodnie ze sztywnym harmonogramem ustalonym w ustawie, począwszy od 1 kwietnia 2009 r. aż do 1 stycznia 2017 r. Najwcześniej swoje pieniądze będą mogli odzyskać ci, który mają najstarsze książeczki, najpóźniej zaś właściciele książeczek wystawionych w latach 1989-1990.

Jeśli nie masz książeczki mieszkaniowej to...

Istnieje też możliwość przepisania (cesji) książeczki mieszkaniowej na najbliższych. Z tego prawa mogą skorzystać małżonkowie (także rozwiedzeni), dzieci (także przysposobione), wnuki, dziadkowie, rodzice, rodzeństwo (również przyrodnie), macocha, ojczym, pasierb.

Można zdecydować się na kilka cesji, np. dziadkowie, rodzice czy wujostwo przepisują książeczki na dziecko.

Spadek po ubiegłym wieku i ustroju

Książeczki mieszkaniowe PKO wymyślono w Polsce w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Systematyczne gromadzenie na nich oszczędności pozwoliło tysiącom ludzi uzyskać mieszkanie spółdzielcze. Dla innych pieniądze z książeczki stały się większym lub mniejszym uzupełnieniem wydatków na mieszkanie albo jego urządzenie./Źródło: Dziennik Wschodni

MM Łódź patronuje:


MMŁódź poleca:
Zostań
dziennikarzem
obywatelskim

KonkursyZdrowie i uroda
Przewodnik
po lokalach

Sztuka w ŁodziTeatr w Łodzi
Kino w ŁodziPraca w Łodzi

X

Miejsce
w rankingu
Emilia Białecka *Emkanabe*

brak opisu

Autor ostatnio dodał:

Komentarze

Andrzej Kraków Gość
~Andrzej Kraków
Powalcz z nami o waloryzacje KMPKOBP 2011-01-24 21.19

To co zrobiono z MPKOPBP z lat 1970-1988 to wielka krzywda uczyniona ludziom młodego pokolenia przez IIIRP.. to woła o pomstę do nieba.. masz taką KMPKOBP zgłoś sój udział i wpisz sie na liste.. zakładamy stowarzyszenie ..posiadaczy KMPKOBP jest nas ponoć jeszcze 1,2 ml..a wiec siła elektoratu wielka.. www.kmpkobp.pl kom.606136312

emerytka Gość
~emerytka
książeczka z roku 1975 2012-01-03 22.10

Ja mam książeczkę założoną w 1974 r i w krótkim czasie zgromadziłam pełny wkład (wówczas wymagany) na M-4.Chciałabym ją teraz wykorzystać,ale nie wiem jak się za to zabrać aby było najkorzystniej

piotrt Gość
~piotrt
pani z pko 2012-01-07 13.14

pani z pko mi powiedzial wszystko oprocz tego ze mam 90 dni od kupna mieszkania i teraz nie moge wyplacic

pio Gość
~pio
PKO = Przekręt Kłamstwo Oszustwo 2012-03-10 09.03

Styropianowa burżuazja wmawia nam że komuna ponoć dawno zdechła ale kolejne rządzące solidaruchowe partyjki kontynuują komunistyczny książeczkowy przekręt. Przefarbowane parszywe złodzieje nawet się nie zająkną o zwrocie zrabowanych pieniędzy naiwnym polaczkom, śmieją się z nas i obiecują kolejne gruszki sruszki. Ja osobiście dawno przestałem wierzyć w odzyskanie straconej kasy i jak mi Bóg Miły już nigdy nie powierzę złamanego grosza polskim? bankom.

Feldkurat Otto Katz Gość
~Feldkurat Otto Katz
Styropianowa burżuazja... (wpisał ~pio) 2012-03-22 21.57

Przecież za styropian oddają od 23 lat - Katolickiemu Kościołowi.
Przed wojna KK miał 150-170 ha. Dziś ponad 300 - przy mniejszym obszarze Polski. Skąd to się wzięło jeśli nie z rabowania tych, którzy żyli, pracowali i oszczędzali w tzw. komunie? Czyli nas podatników - klęczących jeszcze dziś w kościołach i głosujących na postsolidaruchów.
Ja nie strajkowałem w latach 80, gdyż miałem świadomość czym śmierdzi komitywa biskupów z inteligentami pokroju Wałęsy.
I płacząc za stratami, mam pretensje nie do kolejnych rządów, lecz do durni wybierających te kapitalistyczne i bezduszne kreatury prawicowo-katolicko-sejmowe!

Lidia Gość
~Lidia
To dobry żart jest 2014-07-02 02.36

Czyli czekając tyle lat,nie dość,że zapewnienie o otrzymaniu mieszkania padło wraz z moim pełnym na niego wkładem,to i teraz nawet nie mogę wybrać pieniędzy aby zrobić sobie toaletę w mieszkaniu komunalnym jako najemca??? i chodzić nadal na półpięterko muszę.No,no,to ładne rzeczy się tu odbywają nadal w naszym państwie.Zapraszam do siebie na uroczstą fetę rządzących do siebie,w luksusowych warunkach,za ich sprawą:)

Dodaj swój komentarz: