*
Serwis Zdrowie i Uroda Dodane 2009-08-17 14.33 , komentarzy 5

Cierpnięcie palców - jeden z objawów cieśni nadgarstka

Cierpnięcie palców to jeden z objawów zespołu cieśni kanału nadgarstka. Choroba często źle diagnozowana i nieleczona może spowodować nieodwracalne uszkodzenie nerwu i doprowadzić do zaburzeń czynności ręki.

Objawy

U wielu pacjentów pierwszymi objawami choroby jest drętwienie palców , którym towarzyszą dolegliwości bólowe występujące w obrębie stawu ramiennego oraz łokcia. Dolegliwości ujawniają się najczęściej w godzinach nocnych, powodując zaburzenia snu. Przy długotrwałym procesie chorobowym występują zaburzenia czucia, co uniemożliwia prawidłową funkcję dłoni. Trudno ją zacisnąć w pięść czy uchwycić ucho filiżanki. Pacjent często wędruje między gabinetami lekarskimi, w których jest leczony na zmiany zwyrodnieniowe bądź uciskowe w okolicy kręgosłupa szyjnego. Zdarza się, że zmiany są leczone w obrębie barku lub łokcia, natomiast ich przyczyną jest choroba zwana cieśnią kanału nadgarstka – informuje ortopeda Jacek Magnuszewski z Kliniki Medical Magnus.

Co powoduje rozwój choroby?

Do ucisku na nerw pośrodkowy w obrębie kanału nadgarstka może dojść wskutek przewlekłych urazów, złamań lub przeciążenia pracą fizyczną. Małe kości nadgarstka tworzą tunel, zwany kanałem cieśni nadgarstka. Przechodzą przez niego ścięgna mięśni zginaczy palców i nerw pośrodkowy. Przykryte są jakby grubą taśmą - troczkiem zginaczy nadgarstka (czyli więzadłem poprzecznym). Jeżeli dojdzie do przerostu więzadła poprzecznego następuje ucisk na nerw pośrodkowy i tworzy się stan zapalny. Stosowane leki przeciwbólowe i przeciwzapalne powodują okresową, niewielką ulgę. Również fizykoterapia nie przynosi radykalnego zmniejszenia dolegliwości.

Jak leczyć?

Jedynym skutecznym sposobem leczenia dolegliwości jest wykonanie zabiegu operacyjnego polegającego na odbarczeniu nerwu pośrodkowego. Zabieg w Klinice Medical Magnus jest wykonywany w znieczuleniu przewodowym lub ogólnym i zazwyczaj nie wymaga hospitalizacji. Najczęściej drętwienie i ból ustępują w ciągu pierwszych dób pooperacyjnych. Pacjentom zaleca się jak najszybsze wykonywanie ćwiczeń usprawniających, połączonych z zabiegami fizjoterapeutycznymi. Niekiedy zdarza się, że mimo prawidłowo przeprowadzonego zabiegu dolegliwości nie ustępują, co jest związane z trwałym uszkodzeniem nerwu.

/Inf. prasowe.

MM Łódź patronuje:


MMŁódź poleca:
Zostań
dziennikarzem
obywatelskim

KonkursyZdrowie i uroda
Przewodnik
po lokalach

Sztuka w ŁodziTeatr w Łodzi
Kino w ŁodziPraca w Łodzi

X

Miejsce
w rankingu
Emilia Białecka *Emkanabe*

brak opisu

Autor ostatnio dodał:

Komentarze

Arcadious Arcadious
Emi... 2009-08-17 16.51

...mam nadzieję, że Tobie nie cierpną palce? ;P

Emilia Białecka *Emkanabe* Emilia Białecka *Emkanabe*
No cóż... 2009-08-17 18.07

dziś od 10 do 17 dreptałam po mieście (bez przerwy), więc odczuwam objawy ale...w stopach...

grażyna Gość
~grażyna
zespół kanału nadgarstka 2010-07-07 20.14

złamanie nadgarstka Colesa. 10 tygodni b. ciasny gips. Po zdjęciu gipsu - nocne drętwienie dłoni , trzech palców, ból aż do łokcia i barku. Nie śpię praktycznie od ponad dwóch tygodni, Mam rehabilitację - masaż wirowy. bioprądy i gimnastyka. Nie widzę absolutnie poprawy, wręcz ból się nasila, a kurcze pojawiają się w ciągu dnia.Co robić?

reksio7 reksio7
Gość ~grażyna 2010-07-08 01.09

Nie narzekaj, ciesz sie że masz rehabilitacje.Gdy miałam 16 złamałam oba nadgarstki jednocześnie. W prawej ręce złamanie Colesa z przemieszczeniem 8 odłamów.W lewej zwykłe złamanie.Obie ręce w gipsie-prawa 8 tygodni, lewa 4 tygodnie.Prawą 2 razy mi nastawiali, pierwszy przy znieczuleniu, za drugim trzymało mnie 4 lekarzy gdyż znieczulenie przestało działać, a ból był tak okropny, że nie pozwalałam się dotknąć.
Po zdjęciu gipsu z prawej ręki, do widzenia i tyle. Pan doktor powiedział że jestem młoda, a ćwiczyć mogę sobie w domu.Miałam duże problemy na studiach gdzie było sporo pisania na wykładach, palce robiły się sztywne i nie byłam w stanie utrzymać długopisu.Po roku straszne bóle reumatyczne, teraz pojawiają się sporadycznie ale pojawia się ból gdy dłużej posiedzę przy kompie i korzystam z myszki.

emerytka Gość
~emerytka
dlaczego ta 2012-03-18 23.11

jestem praworęczna a w lewej zdiagnozowano zespól cieśni nadgarstka jak to możliwe

Dodaj swój komentarz: