*
Miejski Ośrodek Propagandy Sztuki Dodane 2009-08-23 18.55 , komentarzy 0

Wystawa kwiatów i kompozycji kwiatowych

Od wczoraj, w Miejskim Ośrodku Propagandy Sztuki, podziwiać można wyjątkową wystawę kwiatów i kompozycji kwiatowych.

Ekspozycja kontynuuje długą i bogatą tradycję łódzkich wystaw ogrodniczych, które odbywały się w szczególnych obiektach naszego Miasta i zawsze stanowiły ważne wydarzenie kulturalne.

Szczególnie dużą rangę i sławę europejską miały m.in. wystawy organizowane w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, w latach 20. ubiegłego wieku przez ogrodnika-artystę Wojciecha Salwę, zwanego „królem łódzkich ogrodników”.

Tworzone przez niego wspaniałe kompozycje i aranżacje kwiatowe, powstałe między innymi z roślin kwitnących na łąkach, polach i w lasach, stanowiły niepowtarzalne, choć krótkotrwałe, dzieła sztuki.

Po wojnie, w różnych okresach, powracano do idei wystaw kwiatów, niestety, już nie tak kunsztownych i profesjonalnych jak w latach wcześniejszych.

Obecnie środowisko ogrodnicze Łodzi pragnąc powrotu do najlepszych tradycji przygotowało ekspozycję wyjątkową i absolutnie wartą obejrzenia. Wielobarwna oaza rozkwitła bowiem w samym centrum naszego miasta za sprawą miłośników ogrodnictwa i florystyki.

Świeżo cięte bukiety roztaczają niezwykle aromatyczna woń w całym pomieszczeniu, wprawiając w zachwyt, zapewne nawet najbardziej sceptycznych i surowych krytyków naszej rodzimej, łódzkiej ikebany.


Fot. Arkadiusz Fochtman

Goście ośrodka, będą mieli okazję podziwiać zarówno pojedyncze okazy roślin najbardziej wykwintnych, jak i całe dywany kwiatowe, będące owocem wielogodzinnych przygotowań. Szczególna uwagę zwrócić należy na stricte edukacyjną część samej wystawy, podczas której, z informacyjnych tabliczek, dowiemy się jakie kwiaty należy ofiarować przy danej okazji.

Wystawa, z racji swojej krótkotrwałości, dostępna była tylko do dzisiaj.


Przeczytaj także:
- Zeszłoroczna wystawa kwiatów w Ośrodku Propagandy Sztuki
- Z wizytą w Ogrodzie Botanicznym
MM Łódź patronuje:


MMŁódź poleca:
Zostań
dziennikarzem
obywatelskim

KonkursyZdrowie i uroda
Przewodnik
po lokalach

Sztuka w ŁodziTeatr w Łodzi
Kino w ŁodziPraca w Łodzi

X

Miejsce
w rankingu
Arcadious

no pain no gain

Autor ostatnio dodał:

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!
Dodaj swój komentarz: