*
Wybieramy 7 cudów Łodzi Dodane 2009-09-13 16.53 , komentarzy 2

Osiedle "Berlinek" - [7 cudów Łodzi - nominacja]

Jedną z wyjątkowych cech naszego miasta jest obecność malowniczych osiedli. Ponieważ Łódź to nie tylko "wielka płyta" i ceglane fabryki, warto docenić również jej mniej znane, a niezwykle klimatyczne zakątki.

"Berlinek" podobnie jak zapomniane dolnośląskie miasteczka, czy położone na uboczu turystycznych szlaków wioski Mazur, zachował atmosferę niemieckiego "ordnungu" połączonego z pieczołowitą dbałością o szczegóły, tworzonego w "ludzkiej" skali krajobrazu.

Osiedle powstało w okresie okupacji na dawnych terenach podmiejskich włączonych w obszar Łodzi. Pod nazwą "Am Wiesenhang" funkcjonowało do roku 1945, kiedy to osadnicy niemieccy sprowadzani przez cały okres II wojny światowej z państw nadbałtyckich i terenów Wołynia, opuścili zajmowane dotąd mieszkania. Mimo, iż opustoszałe osiedle natychmiast zajęli Polacy, do dziś jeszcze kojarzone jest głównie z niemieckim okresem swojej ponad 60-letniej historii.

Fot. Arkadiusz Fochtman

Wśród okolicznych mieszkańców przez długie lata funkcjonowało, a i dziś jeszcze funkcjonuje przekonanie, iż osiedle zbudowano na planie swastyki. Mapy oraz obecnie powszechnie dostępne zdjęcia satelitarne nie potwierdzają oczywiście takiej hipotezy, acz zapewne osiedle wzięło swoją zwyczajową nazwę własnie od tej "miejskiej legendy".

Prócz poszerzenia osiedla w kierunku ul. Kniaziewicza i dobudowania w latach 70. kilku czteropiętrowych punktowców, ogólny charakter założenia pozostał niemal niezmieniony.


Osiedle "Berlinek" jest jednym z obiektów nominowanych w plebiscycie "7 cudów Łodzi". Weź udział w naszej zabawie, zgłoś swoje miejskie cuda! Zobacz listę wszystkich nominacji

X

Miejsce
w rankingu
redakcja

Redakcja serwisu "Moje Miasto Łódź"

Autor ostatnio dodał:

Komentarze

wowarz wowarz
Sugestia 2009-09-17 16.35

Jeszcze przydałaby się prezentacja lokalizacji osiedla na mapie miasta. Ze wstydem bowiem przyznaję się, iż jako łodzianin nie bardzo orientuję się w położeniu wspominanego osiedla. Aczkolwiek miejsce rzeczywiście urokliwie (wnioskuję ze zdjęć).

Maciek Gość
~Maciek
Lodziensis 2012-07-08 02.21

Chata Kaszy!!!!!

Dodaj swój komentarz: