*
Dodane 2011-11-15 15.15 , komentarzy 9

Foto Dej w Domu Towarzystwa Kredytowego - Pomorska 21

Jeszcze kilka lat temu ruina, dzisiaj świetny przykład, jak można wyremontować zabytek. Przekonajcie się sami, wybierając się na kolejny Foto Dej.

Jeszcze kilka lat temu ruina, dzisiaj świetny przykład, jak ...

Siedziba Towarzystwa Kredytowego odzyska...

Autor: Przemek Dana/Daniel Siwak

Foto Dej - serwis specjalny


Kolejny plener fotograficzny coraz bliżej. Jubileuszowa, bo już 20. edycja Foto Deja, zawita do dawnej siedziby Towarzystwa Kredytowego Miejskiego w Łodzi. Budynek jeszcze do początku 2008 roku przypominał ruinę. Wszystko zaczęło się zmieniać, gdy nowym właścicielem została warszawska firma Fenix Group, która zajmuje się rewitalizacją i przywracaniem życia w zabytkowych budynkach.

Do XIX-wiecznego obiektu już miesiąc po zakupie weszła ekipa remontowana, która z dbałością o najmniejsze szczegóły zaczęła remontować zniszczone wnętrze i elewację okazałej siedziby.

O szczegółowości prac konserwatorskich może świadczyć na przykład fakt, że na podstawie zachowanych klamek okiennych odrestaurowano kilkadziesiąt brakujących. Niemal od zera układano drewniany parkiet, a marmurowe posadzki mają pierwotny układ i kolorystykę.

W sobotę, 19 listopada będziecie mogli się sami przekonać, jak rewelacyjną pracę wykonały ekipy konserwatorskie. Do Waszej dyspozycji oddany zostanie niemal cały budynek.

A po Foto Deju standardowo wystartuje konkurs na najlepsze zdjęcie, w którym do wygrania będą nagrody ufundowane przez partnera pleneru - sklep internetowy INFOTO.PL (szczegóły o nagrodach przeczytaj poniżej).

Zaproście rodzinę, poinformujcie znajomych, ogłoście światu - 19 listopada 20. jubileuszowa edycja Foto Deja w Domu Towarzystwa Kredytowego.Czytaj więcej o poprzednich Foto Dejach na:

mmlodz.pl/photodayO co chodzi z tym Foto Dejem

Spotykamy się w sobotę, 19 listopada w holu głównym - wejście od strony ul. Pomorskiej 21. Budynek Domu Towarzystwa Kredytowego otwarty będzie dla Was od 10:00 do 13.00 (w razie dużego zainteresowania zostanie stworzona jeszcze jedna grupa).

Na miejscu poinformujemy Was o wszystkim - zasadach poruszania się po budynku, udostępnionych pomieszczeniach. W kwestii techniki wykonywania zdjęć i ich formy pozostawiamy Wam natomiast dowolność. Jeśli będziecie mieli ochotę "podkręcić" swoje prace na komputerach - nie ma sprawy!

Kilka słów o Domu Towarzystwa Kredytowego - Pomorska 21

Budynek powstał w latach 1878-1881. Zaprojektował go znany architekt Hilary Majewski. Gmach stanął przy ul. Średniej 17, obecnej Pomorskiej 21.

Reprezentacyjna siedziba powstała na potrzeby Towarzystwa Kredytowego Miejskiego w Łodzi, które założyli łódzcy fabrykanci, a głównym celem było udzielanie pożyczek na cele budowalne. Stąd na froncie budynku znalazł się napis "VIRIBUS UNITIS", co w tłumaczeniu znaczy "wspólnymi siłami".

Po II Wojnie Światowej przez wiele lat w budynku mieścił się Instytut Stomatologii Akademii Medycznej w Łodzi (obecnego Uniwersytetu Medycznego). W tym czasie okazały gmach popadł w ruinę. W drugiej połowie 2008 roku nowym właścicielem została firma Fenix Capital S.A., która przeprowadziła gruntowny remont siedziby.

Czy wszyscy będą mieli możliwość sfotografowania budynku od wewnątrz?

Dom Towarzystwa Kredytowego będzie otwarty w ten dzień (19 listopada) dla wszystkich łodzian. Osoby niepełnoletnie będą mogły poruszać się po budynku w towarzystwie rodziców/prawnych opiekunów.

Warunkiem wzięcia udziału w Foto Deju jest konieczność wcześniejszego zgłoszenia swojego udziału (jak się zarejestrować czytaj poniżej). Każda przychodząca osoba będzie proszona o zapoznanie się z zasadami poruszania się po budynku, a następnie podpisanie Karty Uczestnika. Zdjęcia we wnętrzach budynku będzie można robić przez 1,5 godziny (będą dwie grupy po 75 osób, a w razie dużego zainteresowania zostanie stworzona jeszcze jedna grupa).

Czy fotografować będzie można wszystko i wszędzie?

Po wnętrzach Domu Towarzystwa Kredytowego poruszać będziecie się samodzielnie i praktycznie po całym budynku. Do dyspozycji fotografujących oddane będą m.in. na parterze dawna Sala Posiedzeń Dyrekcji, połączona z Salą Operacyjną, a na pierwszym piętrze potężna Sala Zgromadzeń wraz z antresolą.

Ciekawych kadrów warto będzie też poszukać w dawnych pomieszczeniach administracyjnych, w których na szczególną uwagę zasługują odrestaurowane piece kaflowe i bogata sztukateria na sufitach, albo w piwnicach, gdzie stworzono galerię.

Tylko niewielka część obiektu, w której znajdują się pomieszczenia biurowe, nie będą jednak do Waszej dyspozycji. W każdym miejscu, gdzie nie będziecie mogli niestety wchodzić, znajdować się będzie odpowiednia informacja bądź po prostu będą zamknięte.


Czy trzeba dokonać wcześniejszej rezerwacji?

TAK. Na terenie Domu Towarzystwa Kredytowego, w jednym momencie przebywać będzie mogło do 75 osób. Każda z grup będzie miała 1,5 godziny na zrobienie zdjęć. Grupy będą startowały o 10:00 i 11:30 (w razie dużego zainteresowania utworzona będzie jeszcze jedna grupa o godzinie 13:00). 

Jak zgłosić swoją chęć uczestnictwa? Wystarczy, że wyślesz maila ze swoim imieniem i nazwiskiem na adres: przemyslaw.dana@mmlodz.pl (w tytule koniecznie wpisując "Foto Dej Towarzystwo Kredytowe"). Obowiązuje zasada - kto pierwszy, ten lepszy, ale osoby, które zgłosiły się na poprzednie dwie edycje Foto Deja, a nie przyszły i nie poinformowały wcześniej o tym fakcie redakcji - zapisywane będą w ostatniej kolejności.

Jedna osoba, w jednym mailu może zgłosić maksymalnie 5 osób, podając imię i nazwisko wszystkich zgłaszanych osób. Zapisy kończymy 17 listopada (czwartek) o godzinie 7:59.

Przy wejściu sprawdzać będziemy listy, dlatego prosimy wszystkich o zabranie dowodu tożsamości oraz zgłoszenie się minimum 15 minut przed planowaną dla danej grupy godziną.

Informację, kto i do grupy na którą godzinę został zapisany na Foto Deja każdy otrzyma drogą mailową najpóźniej w piątek, 18 listopada.

Ile to kosztuje?

Udział w Foto Deju jest bezpłatny.

Co po Foto Deju?

Zachęcamy wszystkich, by po zakończeniu Foto Deja wrzucali swoje zdjęcia na MM-kowego bloga. Dzięki temu Wasze zdjęcia obejrzą tysiące Internatów z Łodzi, Polski i całego świata. O tym, jak umieszczać fotografie możecie przeczytać w artykule: "Jak dodać zdjęcia na MM". Każdy będzie mógł wstawić dowolną ilość zdjęć.

Po Foto Deju ruszy także konkurs na najlepsze zdjęcie zrobione podczas naszej zabawy. By wziąć w nim udział wystarczy, że wyślecie jedno, najlepsze Waszym zdaniem zdjęcie z Foto Deja w Domu Towarzystwa Kredytowego - Pomorska 21 na adres: redakcja@mmlodz.pl (wpisując w tytule "Foto Dej Towarzystwo Kredytowe - konkurs"). Na Wasze prace będziemy czekać do środy, 30 listopada, do godziny 23:59. Następnie - zgodnie z regulaminem - rozpocznie się wybór najlepszych zdjęć. Na autorów zwycięskich prac czekać będą nagrody.

Dokładne zasady dotyczące konkursu i regulamin podamy w dniu Foto Deja.

Nagrody

Na autorów zwycięskich prac czekać będą nagrody ufundowane przez sklep internetowy INFOTO.PL. Będą to bony na zakup sprzętu fotograficznego o wartości: 200 zł, 100 zł i 50 zł.


Partnerem Foto Deja jest sklep internetowy INFOTO.PL

Czytaj codziennie: MMLodz.pl/Wiadomości


X

Miejsce
w rankingu
Foto Dej

brak opisu

Autor ostatnio dodał:

Komentarze

champi champi
miałem przeczucie 2011-11-08 19.42

że tam wylądujemy ;p

Nieprzenikalny Nieprzenikalny
Moja 2011-11-08 19.52

cicha nadzieja wreszcie się wizualizuje.
I już z góry jestem wdzięczny ; )

champi champi
a swoją drogą 2011-11-08 19.57

nie tak dawno Łukasz R. na FB żałował że nie ma kasy na obiekty, który kosztuje "zaledwie" 100 000zł ;p Może INFOTO go ufunduje ? :D ;p

Halszka Kozakiewicz Halszka Kozakiewicz
cudownie! 2011-11-08 20.19

Doczekać się już nie mogę. Piękne wnętrza!

Lukasz Buszka Lukasz Buszka
Fajnie 2011-11-08 20.29

Zgłoszenie wysłane tak wiec do może zobaczenia

Saper Saper
Super! 2011-11-08 20.49

Dobrze,że kolejny zabytek został uratowany.

JK Gość
~JK
:) 2011-11-10 11.24

Czekałam na to! :)

Łodzianka Gość
~Łodzianka
Czy wszyscy będą mieli możliwość sfotografowania DWORCOWYCH wnętrz? 2011-11-13 12.10

Wynik Ctrl+C, Ctrl+V... eh...

champi champi
heeeh 2011-11-13 22.05

mnie nie będziejednak, ale przedstawicielkę przyślę ;p

Dodaj swój komentarz: