*

Dzieje się

Rycerze i księżniczki w Galerii Łódzkiej

window.location.href">
KIEDY:
2012-05-20 09.00 - 2012-05-20 20.00
GDZIE:
Galeria Łódzka
Piłsudskiego 15/23 zobacz na mapie 51.7594528198242,19.4638137817383
Polecają:
0 Polecam
Strona domowa:
http://www.galeria.lodzka.pl/
Zobacz inne:
Inne

Czy jest w naszej historii okres bardziej pociągający niż średniowiecze? W którym prawdziwy obraz rzeczywistości przenikał się gładko z fantastycznym, zmyślonym, ale przecież mimo to dla ówczesnych realnym. W pewnej mierze to okres dziecięctwa naszej cywilizacji. Wszak na sposób dziecięcy postrzegano wtedy świat: na każdym kroku budzące ciekawość zmieszaną z przestrachem znaki, symbole, łatwo poddające się dowolnej niemal interpretacji. Po raz pierwszy uświadamiane zjawiska, spotykane stworzenia. Ogrom nurtujących pytań. I to pytań bez jednoznacznej odpowiedzi – olbrzymia przestrzeń do wymyślenia. Jakie wyobrażenia kłębiły się w głowie podróżnika spoglądającego na mapę i zamiast znanej nam dobrze Afryki czy Azji widział złowieszczą sentencję: „Tu są Lwy”? Co myślał samotny wędrowiec przemierzający pustkowia północy widząc Zorzę Polarną? Co działo się w głowach mieszkańców miasteczka gdzieś w centralnej Europie, na widok przecinającej nieboskłon przez kilka nocy komety?
Symbole, znaki, tajemnice, historie o wielkich wyprawach, potężnych zamkach, pięknych księżniczkach i szlachetnych rycerzach, ale również łotrzykach, podstępnych czarnoksiężnikach, groźnych smokach, strzygach, duchach i demonach?

Dotychczas mieszkańcom Łodzi trudno było doświadczyć tego rodzaju wrażeń inaczej, niż poprzez książkę, film czy grę. Teraz jednak będzie to możliwe niemal w samym centrum naszego miasta. I to w wydaniu znacznie bardziej „namacalnym”. Oto Galeria Łódzka 20 maja przeniesie się do czasów średniowiecza i przywita swoich klientów iście zamkowym wystrojem. We wnętrzach centrum handlowego królować zaś będą mężni średniowieczni rycerze, ich wierni giermkowie oraz dostojne damy dworu. Aby iluzja podróży w czasie stała się bardziej realna, goście odwiedzający w tym czasie Galerię będą świadkami wielu scenek z ówczesnego życia przygotowywanych specjalnie na tę okazję przez grupy rekonstrukcyjne. Zobaczyć można będzie między innymi turniej rycerski, podczas którego walki prowadzone będą zgodnie z zasadami średniowiecznej sztuki wojennej przez zakutych w zbroje, prawdziwych rycerzy, czy ucztę w specjalnie zainscenizowanej wiosce rycerskiej. Nie zabraknie również okazji do samodzielnego wzięcia udziału w niektórych wydarzeniach. Tu szczególnie zadowolone powinny być dzieci. W pasażu handlowym znaleźć będzie można przymierzalnie zbroi, zaś najmłodsi goście tego dnia będą mogli spróbować swoich sił w trudnej roli giermka: pod okiem wytrawnego rycerza nauczą się złożonej sztuki zakładania zbroi, na co po zakończeniu dzieła otrzymają stosowny certyfikat. Dla młodych dam przygotowany zostanie punkt piękności i tatuażu. Dzieci będą też mogły uczestniczyć w warsztatach garncarskich, bądź przyjrzeć się z bliska jak w dawnych czasach wybijało się monety. Całości dopełni wyjątkowy spektakl teatru Arlekin „Szklana Góra”, koncert muzyki dawnej w wykonaniu grupy Pędziwiatry oraz niezwykły, smoczy konkurs drużynowy, którego celem będzie przyozdobienie olbrzymiego smoka, który pojawi się w głównym pasażu Galerii Łódzkiej. Dodatkowo na wszystkie maluchy przebrane tego dnia za księżniczkę, rycerza czy smoka właśnie będzie czekać słodka niespodzianka.

„Bardzo cieszymy się na myśl, że zorganizujemy dla Łodzian tę specyficzną podróż w czasie, szczególnie, że wybrany przez nas okres jest tak fascynujący. Wszyscy też wiemy, jak wielki walor edukacyjny mają tego rodzaju inscenizacje. To dla nas bardzo ważny aspekt całości. Mamy nadzieję, że choć część z odwiedzających nas tego dnia klientów po powrocie do domu zechce samodzielnie zgłębić swoją wiedzę o tym ciekawym przecież okresie w historii ludzkości”- mówi dyrektor Galerii Łódzkiej Pani Beata Stefańska.

Może się wydawać, że średniowiecze nie ma już nam nic ciekawego do zaoferowania. Tymczasem wystarczy trochę wysiłku, by przekonać się, że to ciągle żywe źródło tak ważnych dla nas cudownych i niesamowitych opowieści. Bo w końcu czymże byłoby życie bez odrobiny magii i tajemnicy?

redakcja

Dodane przez: redakcja

Dodane: 2012-05-17 12.59

Zdjęcia

zgłoś nadużycie

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował